Tırnak Bakımı Nedir?

Tırnak Bakımı

Tırnaklar, insan vücudunda olan en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Tırnak bakımı nedir? Kişisel sağlık tedbirleri kapsamında ya da hijyen kuralları dahilinde tırnakların düzenli aralıklar ile temizlenmesi, bakımının yapılması ve mikrop taşıma özelliğinin ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. Temiz tutmak için yapabileceğiniz, kişisel olarak evlerde dahi yapabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır. Neden gerekli? Neden tırnak bakımını yapmanız gerekmektedir? Yapılmaz ise ne gibi sonuçlar ortaya çıkacaktır? Tırnak bakımı neden gerekli? Sorusunun en basit karşılığını, hijyen ve temiz ya da sağlık olarak açıklamak mümkündür. Herhangi bir yere gün içerisinde temas ettiğinizde, özellikle topluma açık alanlarda bulunduğunuzda, temas ettiğiniz yerden elinize bulaşan mikropların, uzun tırnaklar, bakımsız tırnaklar arasana yerleşmesi daha kolay olacaktır. Bu bölgeden, kişisel yaşam alanlarında temas ettiğiniz her bölgeye yayılması, ağzınıza, gözünüze, yiyeceklerinize, içeceklerinize yayılması sağlanacaktır. Sağlık prensipleri ya da görsellik kapsamında mutlaka bakım yapmalısınız. Ayrıca aşılmasını, deforme olmasını, kırılmasını engellemek istiyor iseniz, estetiğe ya da görselliğe önem veriyor iseniz de, bakım yapmanız gerekecektir.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Tırnak bakımını hangi düzenli aralıklarla yapmalıyız? Sorusuna cevap verilecektir. Yapabileceğiniz kişisel yöntemler elbette ki bulunmaktadır. Bir diş fırçasına sabun sürmek suretiyle tırnakları fırçalamayı deneyebilirsiniz. Temizleyici jeller ve benzer malzemeleri kullanabilirsiniz. Nefes alma işlemini gerçekleştirmek için, ojeleri iki üç günden daha fazla miktarda tırnaklarınızda tutmamalısınız. Oje silme işlemlerinde, oje çıkarıcı malzemeleri tercih edebilirsiniz. Aseton yerine bu sistemleri ya da malzemeleri kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kesmeye özen göstermelisiniz. En azından haftada olmasa da, 2 haftada bir tırnak kesimine dikkat etmelisiniz. Profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.

Tırnak Bakımı Kimler Tarafından Yapılmalı?

Bu konuda bireysel, kişisel olarak yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Tırnak bakımı kimler tarafından yaptırılmalı? Sorusuna ihtiyaç duymanız halinde, profesyonel personellerden ya da işletmelerden de destek almanız mümkün olacaktır. Konusunda uzman personellerin görevlendirildiği güzellik merkezleri ile çalışmanız durumunda, daha deneyimli şahıslar tarafından, hijyen standartlarını, düzenli bakım yapma alışkanlığını gündeme getirebilirsiniz. Ancak yazının girişinde bahsedildiği gibi, eğer dikkatli davranırsanız, kişisel olarak da işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Tırnak Bakımında Gerekli Olan Hijyen Şartları

Elbette tırnak bakımında gerekli olan hijyen şartları, sağlığınız açısından son derece önemlidir. Her şeyden önce kesici, törpüleyici ve benzeri aletleri kullanma zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Bu konuda steril edilmiş malzemeleri kullanmanız gerekecektir. Bireysel olarak bu yönde bir uygulamayı gündeme getiremiyorsanız, uzman ekiplerin ya da personellerin görevlendirildiği, güzellik merkezi ve benzeri yerlerden yardım talep edebilir ya da bu yerlerle çalışmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Tırnak bakımı hangi periyotlarda tekrarlanmalı, bakım işlemini periyodik bir zaman diliminde planlamanız gerekmektedir.

Tırnak Bakımı Hangi Periyotlarla Tekrarlanmalı?

Bakım ve temizleme işlemlerini, özellikle günlük olarak uygulamaya özen göstermelisiniz. Tırnak bakımını hangi periyotlar ile tekrarlamalısınız? Tırnak aralarını temizlenmesi mutlaka günlük olarak yapılmalıdır. Bunun haricinde oje sürme gibi bir alışkanlığınız bulunuyorsa. En fazla 2 ya da 3 gün oje tırnağınızda durmalıdır. Profesyonel güzellik merkezlerinden hizmet alacaksanız. İki haftada bir ziyaret etmeniz ya da bir program oluşturmanız tavsiye edilecektir.

Tırnak Bakımının Sağlığa Faydaları

El ve tırnak bakımının sağlığa faydaları bulunmaktadır. Her şeyden önce temiz ve hijyenik ortam içermeyen, tırnak ve tırnak araları ile yüzünüze, gözünüze ya da tanıdıklarınıza, sevdiklerinize, çocuklarınıza, yiyecek, içeceklerinize temas edeceksiniz. Sağlıklı tırnak sahibi olacaksınız. Kırılmaları, kopmaları ortadan kaldıracak, mikrop taşıyan ortamlardan kurtulmuş olacaksınız.

Tırnak Bakımı Fiyatları

Fiyat bazında, tırnak bakımı fiyatları bazında, profesyonel ekipler ile çalışmayı düşünüyorsanız, güzellik merkezleri ya da benzer özelliklere sahip ortamlardan hizmet almayı düşünüyorsanız. Tırnak bakımı fiyatları hakkında bu tip ortamların, internet siteleri üzerinden müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz ve gerekli parasal desteğin boyutlarını öğrenebilirsiniz. Ancak zannettiğinizin aksine, kişisel sağlık tedbirleri kapsamında vereceğiniz bedeller oldukça düşük seviyelerde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat